Затвори ја рекламата

Samsung белоИако поголемиот дел од навивачите, според анкетата, веќе неколку часа пред натпреварот знаеле дека Samsung White ќе победи, никој не очекуваше вакво фијаско на Samsung Blue. Белата екипа без ниту едно двоумење се справи со својот сестрински тим во форма на Блу и со апсолутна сигурност мина во полуфиналето без загубен натпревар, па одлуката беше донесена по само три натпревари и Самсунг Вајт со вкупно 12 победи. и само еден пораз на нивното конто се пласираат во финалето на овогодинешното Светско првенство во League Of Legends.

Во првиот полуфинален меч Белите ја покажаа својата полна сила и од 12-та минута, кога навивачите конечно ја добија првата крв, за што SSW Looper топперот за Акали ги зеде бонус злата, само продолжи да се прелива со Samsung Blue, што резултираше со конечен резултат 24-3 и уништување на врската на сините во 29. минута. Вториот натпревар веќе беше нешто поурамнотежен, но по 10. минута Вајт повторно ги покажа своите квалитети и разликата помеѓу добиените злата само се зголемуваше во негова корист, се до 33. минута кога Вајт реши да ја заврши играта со уништување на сината врска. , чии шанси за промоција наеднаш значително се намалија.

За третиот натпревар можеби нема потреба да се коментира, сценариото од првиот натпревар се повтори речиси детално и Самсунг Вајт со конечни 28:3 во 23. минута ја потврдија подготвеноста за финалето на шампионатот 2014 година. ќе се одржи во недела 19.10. и ССВ ќе се соочат со кинескиот ОМГ или Кралскиот клуб Стар Хорн, кој минатата година стигна до финалето, но загуби од јужнокорејскиот СКТ.